Алергија на лекове

Ако се након узимања лекова појаве осип, кошница или отежано дисање, можда имате алергију на лек или лекове.
Лекови који најчешће узрокују алергијске реакције укључују:

  • Пеницилин и сродни антибиотици
  • Антибиотици који садрже сулфонамиде (сулфа лекови)
  • Антиконвулзиви
  • Аспирин, ибупрофен и други нестероидни антиинфламаторни лекови (НСАИД)
  • Лекови за хемотерапију

Симптоми се могу развити брзо или у року од неколико сати, а често се јављају након узимања лекова које сте раније користили без реакције.

Најчешћи симптом је кошница - црвени осип на кожи. Други могу укључивати оток у грлу, отежано дисање, мучнину или грчеве у стомаку. То су знаци анафилаксија - по живот опасну алергијску реакцију која се мора што пре излечити.

Прва линија лечења анафилаксије је епинефрин. Ако су вам прописали ауто-ињектор за епинефрин, одмах га употребите, а затим потражите медицинску негу. Ако немате на располагању аутоматску ињекторку, позовите 911 или одмах идите у хитну помоћ.

По ослобађању из хитне помоћи, затражите рецепт за два аутоматска ињектора епинефрина и упут за алерголога са сертификатом за тачну дијагнозу и план лечења анафилаксије.

 Алергични на пеницилин? Ево зашто бисте се требали тестирати

Након што вам се дијагностикује алергија на лекове:

Питајте о сродним лековима које бисте требали избегавати.
Питајте о алтернативним лековима који су изазвали вашу алергијску реакцију.
Уверите се да су ваша породица и сви здравствени радници свесни ваше алергије и симптома које сте искусили.
Носите хитну медицинску наруквицу или огрлицу која идентификује вашу алергију.

За више информација о алергијама на лекове посетите Амерички колеџ за алергију, астму и имунологију

Повезане информације

Извор: Организација чланица ГААПП Мрежа за алергије и астму